Finał Wojewódzki Pucharu TYMBARKU (22-05-2012)

W dzisiejszy słoneczny wtorek na boiskach GOSiR Plewiska został rozegrany wojewódzki finał turnieju "Z podwórka na stadion" o Puchar Tymbarku uznawanego za mistrzostwa Polski U-10. Wśród reprezentantów wszystkich powiatów Wielkopolski jako najlepszy zespół powiatu poznańskiego zagrał UKS LIDER SWARZĘDZ.

Wśród chłopców rocznika 2002 zobaczyliśmy 30 zespołów zwycięzców eliminacji powiatowych z województwa wielkopolskiego. Zostały one podzielone na 8 grup 3 lub 4 zespołowych. Ponadto swój turniej zagrało też 9 zespołów dziewcząt.

UKS Lider Swarzędz grał dziś w składzie: 1. Łukasz Jankowski , 16. Aleks Nowacki (kpt) , 3. Jan Szuba ,14. Krzysztof Jądrzyk ,10. Olaf Wojciński , 11. Jakub Andrzejczak , 8. Mateusz Nieradko , 19. Łukasz Józiak , 7. Maciej Białas.

Zostaliśmy wylosowani do grupy E wraz z UKS Dyskobolią Grodzisk, Wartą Międzychód i SP Płomieniem Morakowo (powiat wągrowiecki).

Turniej został poprzedzony efektowną ceremonią otwarcia, gdzie uwagę zwróciły szczególnie prezentacja zespołów , których kapitanowie wnieśli na płytę boiska flagi krajów finalistów Euro 2012. Aleks dumnie kroczył z flagą Francji. Następnie wysłuchaliśmy hymnu Portugalii, kraju na którego fladze wszyscy zawodnicy złożyli swoje podpisy. Zostanie ona wręczona podczas Euro reprezentacji Portugalii przez zwycięskie zespoły dzisiejszego turnieju. Dodatkową atrakcją dla zawodników Lidera było pamiątkowe zdjęcie z graczem Lecha Poznań Bartoszem Ślusarskim.

Sportową część dzisiejszego dnia zaczęliśmy od meczu z Wartą Międzychód, w której szeregach szczególnie obawialiśmy się jednego z lepszych zawodników Lecha Poznań Kacpra Wachowiaka. Rzeczywiście w meczu z Liderem pokazał kilka razy swoje nieprzeciętne umiejętności zdobywając bramkę i asystując przy kolejnej. Na szczęście piłka nożna to sport zespołowy, a dziś Lider tworzył na boisku lepszy kolektyw niż warciarze z zachodniej Wielkopolski. Prowadzenie objęliśmy po trafieniu Olafa, który wykorzystał swoją szybkość w rajdzie z połowy boiska. Rywale wyrównali po golu wspomnianego Waszki. Oba zespoły miały jeszcze dogodne okazje w pierwszej połowie,ale min. nas uratował 2 razy słupek.

Druga odsłona to już poukładana gra Lidera. Najpierw Krzychu dał na prowadzenie, a potem podał celnie do Kuby i było 3:1. Czwarta bramka padła po rykoszecie i kolejnym strzale Kuby, który godnie uczcił swoje dzisiejsze urodziny. Wartę stać było jescze tylko na jednego gola, a więc mecz zakończył się wynikiem 4:2 (1:1). W drugim meczu naszej grupy Dyskobolia pokonałą Morakowo 6:1.

Kolejna potyczka w upalne południowe godziny dała nam mnóstwo satysfakcji z festiwalu strzeleckiego jaki urządzili sobie chłopaki deklasując kolegów z Morakowa 16:0 (8:0). Był to najniższy wymiar kary jaka mogła spotkać rywali, którzy bodaj 2 razy przekroczyli naszą połowę boiska.Bramki w tym meczu strzelili chyba wszyscy zawodnicy z pola Lidera,w tym Mati 3, Kuba 3, Krzychu 3, Józiu 3, Jachuu , Józiu , Aleks i Olaf po 1 (skorygowałem z zapisu video). Drugi mecz Dyskobolii z Wartą zakończył się wynikiem 2:1 dla Grodziszczan, tak więc z nimi mieliśmy zagrać o awans do ćwierćfinału.

Decydujące starcie stoczyliśmy z rywalem, który grał raczej prostą piłkę opartą na twardej grze w obronie i czekaniu na łut szczęścia wysuniętego napastnika po wybiciach piłki przez defensorów. Po raz kolejny niestety okazało się, że przeciw tak grającym zespołom idzie nam jak po grudzie. Dyskobolia dość szybko objęła prowadzenie. My graliśmy piłką, kreując grę ale niewiele z tego wynikało. Dopiero strzał Jacha z dystansu dał nam remis do przerwy. Gdy po uderzeniu Krzycha objęliśmy prowadzenie w 12 minucie , wydawało się że mamy mecz pod kontrolą. Niestety nie wykorzystaliśmy dwóch szans na podwyższenie i to się zemściło.Szybko stracone 2 bramki podłamały naszych chłopców i nasza gra całkiem się posypała. Wszyscy stanęli jakby nie wierząc w możliwość odwrócenia wyniku,a Dyskobole bezkarnie hasali pod naszą bramką strzelając wsumie 6 goli. Tym samym zakończyli naszą przygodę z Turniejem.

Zwycięzcą turnieju został faworyt Trzynastka Lech Poznań. Triumfator naszej grupy Dyskobolia Grodzisk zajął 4 miejsce. Kolejność końcowa turnieju:
1. Lech 13 Poznań
2. SP Konin
3. Szóstka Śrem
4. Dyskobolia Grodzisk Wlkp.

Dziękujemy chłopcom za emocje , których dzięki ich grze były także naszym udziałem. Taki jest sport , nie zawsze się wygrywa. Uświadomiliśmy sobie ile pracy czeka nas jeszcze na treningach, żeby ciągle doskonalić swoją grę i podnosić umiejętności piłkarskie. Przypomnijmy, że udział w dzisiejszym finale był efetem wygrania dwóch turniejów eliminacyjnych, w których wyeliminowaliśmy w sumie 14 zespołów. Gratulujemy sportowej postawy i życzymy udanych kolejnych meczy.