UKS Lider Swarzędz
ul. Polna 21
62-020 Swarzędz

tel.: 61-817-25-74
tel./fax: 61-817-25-74

NIP: 777-29-29-283
REGON: 300368914

lider.swarzedz@wielkopolskizpn.pl

LIDER SWARZĘDZ 2003 na siódmym miejscu na REDECO CUP 2013 (23-24.02.)


Ten turniej był dla nas okazją do spotkania drużyn, z którymi jeszcze nigdy nie mieliśmy okazji zagrać, a najwyższy poziom piłkarski i wielkie sportowe emocje gwarantowało to, że aż siedmiu z dwunastu uczestników rozgrywek reprezentowało kluby, mające swoje drużyny seniorskie w Ekstraklasie, a jeden w I lidze...

 

W pierwszym sobotnim meczu los zetknął nas z „odwiecznym” rywalem, najlepszym zespołem Wielkopolski w rozgrywkach sezonu ligowego 2011/2012, czyli Wartą Poznań. Pamiętając ostatnią porażkę w Lidze Orlików Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej, zaczęliśmy nerwowo, bardzo spięci. Po pierwszych kilku minutach otrząsnęliśmy się na szczęście z przewagi Warty, a sygnał do ataku dali Bartek, którego dobry strzał obronił bramkarz naszych przeciwników oraz Fornal, który trafił w słupek. Potem mieliśmy akcję Książki, który w sytuacji sam-na-sam trafił w bramkarza Warty… I wreszcie na 3 minuty przed końcem spotkania przyszła ta nasza najważniejsza akcja meczu, kiedy to Albert dogonił piłkę podaną spod naszej bramki na prawe skrzydło i fantastycznym strzałem z ostrego kąta dał nam prowadzenie.

 

Do końca meczu drżeliśmy o wynik, bo Warciarze groźnie atakowali, ale udało się dowieźć korzystny rezultat.

 

A więc po fantastycznym, trzymającym cały czas w napięciu meczu, na inaugurację rozgrywek grupy B - LIDER SWARZĘDZ – WARTA POZNAŃ 1:0, wymarzony początek turnieju…

 

Dopiero w drugim meczu okazało się jakim wysiłkiem okupiliśmy to zwycięstwo, ponieważ „polegliśmy” ze ŚLĄSKIEM WROCŁAW, późniejszym zwycięzcą turnieju, aż 1:8

 

Mimo iż brakowało sił walczyliśmy do stanu 0:2, ale potem już nie daliśmy rady i po seryjnie popełnianych błędach w obronie straciliśmy kolejne bramki. Honorowego gola pięknym strzałem z lewej strony boiska strzelił dla nas Fornal.

 

W kolejnym meczu, mimo iż „otrząsnęliśmy się” po porażce ze Śląskiem, przegraliśmy z WISŁĄ KRAKÓW 0:1. To był mecz bramkarzy, w którym zarówno nasz goalkeeper, Oli, jak i jego vis a vis dokonywali cudów, broniąc po prostu wszystko, zarówno w sytuacjach sam-na-sam, jak i z akcji oraz z rzutów wolnych. Niestety na 2 minuty przed końcem spotkania jednemu z zawodników Wisły wyszedł „strzał życia” z ponad 20 metrów, prosto w „okienko” bramki Oliego…

 

Mimo wyraźnej przewagi i kilku okazji, m.in. Bartka i Alberta nie daliśmy rady doprowadzić do remisu…
Aby poważnie myśleć o wyjściu z grupy musieliśmy wygrać kolejny mecz, więc zaczęliśmy go bardzo ofensywnie, co dało efekt w postaci pewnego i zasłużonego zwycięstwa z ODRĄ OPOLE 2:0.

 

W tym meczu dość szybko objęliśmy prowadzenie po strzale Alberta, który wykorzystał odbicie piłki przed siebie bramkarza Odry po strzale Fornala. Potem seryjnie marnowaliśmy kolejne dobre okazje, aż w końcu, w walce pod bramką przeciwnika, Bartek wślizgiem ustalił wynik meczu.

 

W następnym spotkaniu na drodze LIDERA stanął doświadczony w turniejowych bojach, mocny fizycznie i dobry technicznie zespół MOSiR Jastrzębie. Ten mecz zaczęliśmy źle, ponieważ dość szybko straciliśmy bramkę. Ruszyliśmy do ataku, dążąc do wyrównania, co udało się Albertowi, po akcji prawą stroną boiska.

 

Chcieliśmy bardzo wygrać ten mecz i ciężko na to pracowaliśmy…, walka na całym boisku była wprost niesamowita, bo oba zespoły grały o awans do ćwierćfinału. Na bramkę Jastrzębia strzelali kolejno, bezskutecznie, Fornal z prawej i lewej nogi, Albert i Ptaszek, aż w końcu w zamieszaniu podbramkowym Bartek wślizgiem, czubkiem buta „wkulał” piłkę do bramki… A więc LIDER – MOSiR JASTRZĘBIE 2:1 i w niedzielę gramy w ćwierćfinale...

 

Na zakończenie tego pracowitego dnia nasz Trener, w nagrodę za ambicję i walkę zabrał nas na basen.

 

W niedzielnym ćwierćfinale los zetknął nas z kolejnym, znanym nam z ligi WZPN zespołem, czyli z LECHEM Poznań, z którym przegraliśmy 0:4. To był świetny, wyrównany mecz, a końcowy wynik zupełnie nie oddaje przebiegu wydarzeń na boisku. Szybko straciliśmy bramkę i ruszyliśmy do ataku, chcąc odrobić straty. Zaczęliśmy dusić Kolejorza i byliśmy blisko wyrównania, niestety, po ewidentnym faulu na Bartku w polu karnym sędziowie nie odgwizdali należnego nam rzutu karnego.

 

Sędziowanie na REDECO CUP 2013 to zresztą odrębny temat i jedyny mankament tego fajnego turnieju, ponieważ panowie z Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej zupełnie niepotrzebnie pozwalali młodym piłkarzom na ostrą grę, nie karząc brutalnych fauli i popełniając w wielu meczach błędy w swoich werdyktach. Szkoda, ze arbitrzy nie dostroili się do atmosfery piłkarskiego święta, panującej podczas turnieju…

 

Podczas gdy to my w meczu z Lechem mieliśmy na boisku przewagę i szereg okazji po strzałach Alberta i Fornala, to nasi przeciwnicy punktowali po kontrach, wykorzystując bezlitośnie praktycznie wszystkie swoje sytuacje. Polegliśmy…, ale po pięknym meczu, po otwartej grze i po walce do końca.

 

Kolejny mecz nam nie wyszedł, ponieważ przegraliśmy z KORONĄ Kielce 2:3, tracąc tym samym szansę na piąte miejsce w turnieju. Mimo iż mieliśmy więcej z gry od „złocisto-krwistych”, to po błędach w obronie zrobiło się szybko 0:3. Do walki poderwał nas jednak Miłosz, który po dobrej akcji strzelił bramkę ze środka. Chwilę później Miłosz, po pięknym strzale, trafił w słupek, a kolejnym strzałem znowu obił bramkę Korony po wspaniałej „bombie” ze środka pola, trafiając w poprzeczkę…, piłka, niestety, odbiła się przed linią bramkową i nie miał jej kto dobić… Miłosz jednak nie poddawał się i pokazał nam, że warto grać do końca, ponieważ równo z końcową syreną strzelił gola na 2:3. Szkoda, że nie starczyło czasu na wyrównanie, szkoda, że Miłosz nie ustrzelił „hat-tricka”, bo była bez wątpienia szansa na lepszy rezultat w tym meczu…

 

W ostatnim meczu turnieju, o siódme miejsce, naprzeciwko LIDERA Swarzędz ponownie stanęła WISŁA Kraków, którą, rewanżując się za sobotnią porażkę w grupie, rozbiliśmy 4:0.

 

Prowadzenie dał nam „rozgrzany” po poprzedni m meczu Miłosz, strzałem z ostrego kąta, z prawego skrzydła. Nasza przewaga była momentami wręcz przygniatająca, a Wisła broniła się rozpaczliwie. Kolejnego gola zdobył wślizgiem, w zamieszaniu podbramkowym Książka. Chwilę później po dobrej akcji Wisły i świetnej obronie Oliego wyprowadziliśmy zabójczą kontrę, po której Bartek podwyższył rezultat na 3:0. „Białą Gwiazdę” dobił Albert, ustalając wynik meczu po pięknej akcji całego zespołu.

 

To był naprawdę świetny turniej, o bardzo wysokim poziomie sportowym, profesjonalnie zorganizowany, dopracowany organizacyjnie pod każdym względem - zakwaterowania zespołów, wyżywienia oraz transportu między hotelem a halą. Organizatorom REDECO CUP 2013 należą się wyrazy wielkiego  uznania i serdeczne podziękowania za „frajdę”, którą nam sprawili. Wróciliśmy z pięknymi sportowymi wspomnieniami, bogatsi o bezcenne piłkarskie doświadczenie, zdobyte w walce z najlepszymi zespołami rocznika 2003 w Polsce i bardzo zadowoleni po ogromnych emocjach, które przeżyliśmy i których dostarczyliśmy naszym najwierniejszym kibicom, czyli rodzicom. A jeśli o rodzicach mowa, to warto dodać, że na tym turnieju, tak jak to przeważnie bywa, nasi rodzice, obok rodziców kolegów z zaprzyjaźnionego z nami UKS SMS ŁÓDŹ, stanowili najgłośniejszą i najlepiej zorganizowaną grupę kibiców na trybunach wrocławskiego Centrum Basenowo-Sportowego REDECO. Szczególnie podobała nam się kilkakrotnie powtarzana na REDECO CUP 2013 przyśpiewka: „LIDER to nasza duma, LIDER najlepszy jest, LIDER jest naszą pasją, LIDER - nasz UKS…”

 

LIDERA SWARZĘDZ 2003 na REDECO CUP 2013 reprezentowali: Oliwier Strugalski (b) – Kacper Fornalkiewicz, Miłosz Gawecki, Łukasz Grodzki, Wiktor Koralewski, Jasiu Ksiązkiewicz, Bartek Łuczak (k), Wiktor Przebieracz, Kacper Vogel, Dominik Zaborniak, Albert Żerkowski.

 

Bramki dla zespołu zdobyli: Albert Żerkowski – 4, Miłosz Gawecki – 3, Kacper Fornalkiewicz i Bartek Łuczak – po 2 i Jasiu Książkiewicz – 1.

 

 

Końcowa klasyfikacja turnieju REDECO CUP 2013:

1.       ŚLĄSK Wrocław

2.       SMS Łódź

3.       POGOŃ Szczecin

4.       LECH Poznań

5.       KORONA Kielce

6.       MOSiR JASTRZĘBIE

7. LIDER Swarzędz

8.       WISŁA Kraków

9.       WARTA Poznań

10.     ODRA Opole

11.     PODBESKIDZIE Bielsko-Biała

12.     ŚLĄSK II Wrocław

 

 

Przemysław Vogel