Przedstawiamy nowego Koordynatora ds Piłki Nożnej Młodzieżowej

W miniony weekend piłkarze UKS Lider Swarzędz rozpoczęli rozgrywki ligowe w nowym sezonie 2017/18. Zaprosiliśmy do rozmowy nowego Koordynatora ds. Piłki Nożnej Młodzieżowej w UKS Lider Trenera Łukasza Kubzdyla.

Trener Łukasz Kubzdyl jako piłkarz występował min.w Warcie Poznań i Unii Swarzędz, aktualnie  już od 8 lat prowadzi drużyny młodzieżowe w UKS Lider , zasiadał także na ławce trenerskiej drużyn seniorskich min. GKS Golęczewo i Huragan Pobiedziska, a obecnie jest trenerem seniorów Piasta Kobylnica. Zapytaliśmy trenera o plany klubu związane z nowymi rozgrywkami, a także o oczekiwania związane z nowym stanowiskiem w klubie.

AJ: Jakie cele stawia sobie Pan jako nowy koordynator ds. piłki nożnej młodzieżowej w UKS Lider Swarzędz?

ŁK: Już samo podjęcie się pracy na takim stanowisku jest sporym wyzwaniem dla mnie i najpierw chciałbym się spokojnie wdrożyć w nową rolę w klubie, którą mi powierzono. Myślę że na początku nie będzie jakichś radykalnych zmian, a bardziej udoskonalenie i modyfikacja obecnego funkcjonowania drużyn młodzieżowych w naszym klubie. Mam oczywiście kilka pomysłów, ale na niektóre rzeczy potrzeba czasu. Na pewno będziemy chcieli wrócić do kilku spraw, które się sprawdzały na początku funkcjonowania klubu, a obecnie zostały trochę zapomniane. Głównym celem jest zachęcenie jak największej liczby dzieci do gry w piłkę nożną i zrobienie wszystkiego żeby zajęcia treningowe odbywały się na jeszcze wyższym poziomie niż do tej pory. Ja osobiście chciałbym się pojawiać na możliwie wielu jednostkach treningowych , grach kontrolnych i  mistrzowskich wszystkich grup, a w szczególności najmłodszych za które odpowiadam przede wszystkim.

AJ: Zacznijmy zatem od najmłodszych piłkarzy , dla tych zawodników zapewne priorytetem będzie szkolenie indywidualne?

ŁK: Jeśli chodzi o grupy młodsze, to celem sportowym będzie jak zawsze podnoszenie umiejętności piłkarskich zwłaszcza indywidualnych, bo na tym etapie jest to bardzo ważne. Jednocześnie dwa zespoły młodzików będą grać w II lidze i miło by było gdyby przynajmniej na tym poziomie pozostały, co pozwoli chłopcom rozwijać się już również jako zespół, a gwarantuje to konfrontacja na tle przeciwników o zbliżonym poziomie sportowym. Drużyny orlików grają w III i II lidze więc myślę, że chłopców stać na awans sportowy do ligi wyższej , pamiętając , że to tylko bonus , dodatek do treningu piłkarskiego , gdyż chłopcy przede wszystkim mają się rozwijać, podnosić swoje umiejętności. Żaki zagrają w turniejach ligowych, ale dla nich to powinna być na razie dobra zabawa z piłką i ruch na świeżym powietrzu. Na wyniki można poczekać ze spokojem , przyjdą z czasem, bo nie wyniki w najmłodszych rocznikach są najważniejsze, a rozwój zawodników.

AJ: Szczególnie dobrze w zeszłym sezonie spisywały się zespoły trampkarzy rocznika 2003 i 2002. W efekcie pierwsi powalczą w lidze wojewódzkiej WZPN, a drudzy po połączeniu z rocznikiem 2001 zagrają w lidze okręgowej.

ŁK: Roczniki 2002 oraz 2003 mieli bardzo udany poprzedni sezon , zwłaszcza rocznik 2003, który był bliski zajęcia miejsca premiowanego możliwością gry w barażach o centralna ligę trampkarzy. Uważam, że gdyby nie splot zdarzeń w postaci nieobecności czy kontuzji kilku graczy cel ten by osiągnęli. Myślę, że oba zespoły w tym sezonie powalczą o czołowe lokaty w swoich grupach rozgrywkowych i będziemy mieli sporo okazji do satysfakcji dzięki tym zawodnikom.

AJ: Drużyna seniorów Lidera od 2 sezonów gra w A klasie. Czy organizacyjnie i sportowo jesteśmy w stanie skutecznie powalczyć o awans do klasy okręgowej?

ŁK: Myślę, że na to pytanie powinien odpowiedzieć trener drużyny seniorów Maciej Rybicki, natomiast ze swojej strony uważam, że po dwóch sezonach chłopcy już poczuli co to piłka seniorska, która różni się zdecydowanie od piłki młodzieżowej. Jednocześnie nabrali odpowiedniego doświadczenia żeby spokojnie włączyć się do walki o czołowe lokaty w obecnym sezonie rozgrywek o mistrzostwo A - klasy. Udana inauguracja ligi w postaci niedzielnej wygranej 2:0 w Brzeźnie tylko potwierdza moje słowa.

AJ: Dziękuję za rozmowę.