Relacja z turnieju im. Marka Wielgusa nieoficjalnych Mistrzostw Polski U-11

W piątkowy wieczór po iście królewskim powitaniu na czerwonym dywanie, które zgotowano wszystkim zespołom w hotelu Dobosz w Policach mieliśmy przyjemność uczestniczyć we wspaniale zorganizowanej ceremonii losowania turnieju. Trafiliśmy do grupy A:

SP5 Talent Białystok

UKS Junior Skarbimierz

SP51 Sprint Katowice

Z umiarkowanym optymizmem czekaliśmy na sobotę.

Mecze  grupowe w sobotę zaczynamy  ze Sprintem Katowice .Zabrakło zaangażowania i waleczności, chłopcy przyzwyczajeni do gry na dużym boisku nie za bardzo wiedzieli jak mają grać. Mieliśmy problemy z wprowadzeniem piłki , popełnialiśmy błędy w kryciu. Jedyne zagrożenie stworzyliśmy po akcjach Krzycha - gol i strzał w poprzeczkę nie wystarczyły na Katowiczan - przegrywamy 1:4. Mieliśmy nadzieję, że pierwsze koty za płoty.

Kolejny mecz to niezliczona ilość sytuacji niewykorzystanych przez naszych chłopaków w meczu zJuniorem Skarbimierz. Przegrywamy 2:3 z rywalem zdecydowanie w naszym zasięgu. Dość wspomnieć po dwie czyste okazje Olafa i Matiego, czy strzały Jacha, Piotra i Krzycha, które nie wiadomo czemu nie wylądowały w siatce. Była walka zabrakło skuteczności. Obie bramki : zdobył Kuba Andrzejczak.

Ostatni mecz w grupie z najsilniejszym zespołem Talent Białystok , niestety 0:5 po meczu bez historii. W tym meczu nie mieliśmy nic do powiedzenia, przeciwnik poza naszym zasięgiem , oddaliśmy bodaj dwa strzały w tym jeden w poprzeczkę. Gramy o miejsca 9-16.

W ćwierćfinale spotykamy się z Dwunastką Włocławek. Zaczęło się wybornie gdyż objęliśmy prowadzenie po bramce Krzycha. Mimo prowadzenia 1:0 oddaliśmy inicjatywę przeciwnikowi i zwyciężyła "dobra zabawa", która sądząc po opuszczonych głowach naszych chłopców, nie wszystkim odpowiada w tej formie.Rywale niestety wkrótce wyrównali. Niektórym chłopcom naprawdę się chciało, ale po nieoczekiwanych zmianach nie było należytego wsparcia i motywacji. Na stojąco nie można wygrać meczu, a siedzący na ławce mogą pomóc tylko dopingiem. Sobotnie zmagania kończymy zatem wynikiem 1:4.

W niedzielę rozpoczęliśmy zmagania o miejsca 13-16 wcześnie rano o godz. 9:00 meczem z Salos Szczecin. Okazało się, że nie taki tygrys straszny jak go malują. Po w miarę wyrównanym meczu przegrywamy 1:3 po pięknej bramce Piotra. Widać było, że chłopcy powoli oswajają się do gry na małym boisku i wychodzi nam to coraz lepiej. Większość zespołów przygotowywała się przez 2 miesiące do tego turnieju, my zagraliśmy raptem jeden sparing. Kilka niewykorzystanych sytuacji (min. strzał Krzycha w poprzeczkę) powoduje, że pozostaje nam walka o honorowe zwycięstwo dające XV miejsce.

Dzięki małemu zamieszaniu ze strony organizatora okazało się, że zagraliśmy dwa mecze o tą lokatę co było oczywistą korzyścią dla nas. Najpierw przyszło nam się zmierzyć ponownie z naszym grupowym rywalem Juniorem Skarbimierz. Tym razem nasza wyższość, której nie potrafiliśmy udokumentować w pierwszym pojedynku nie podlegała dyskusji. Pewne zwycięstwo 4:0 nie pozostawiało wątpliwości, kto jest lepszą drużyną. Bramki zdobyli Piotrek, Jachuu, Mati i Józiu.

Następnie gdy już rozpoczęliśmy fetowanie zwycięstwa przyszło nam zagrać z zespołem, który zajął XIII miejsce czyli Promieniem Żary. Tutaj też nasza dominacja na boisku nie podlegała dyskusji mimo, że przeciwnik miał swoje szanse. Skończyło się wynikiem 5:2 dla Lidera, a gole strzelali Korzuch, Mati, Józiu, Mati i Biały.

W półfinałach chłopców zagrali Talent Białystok- Kondycja Kielce 1:1 i karne dla szkółki Korony oraz Śląsk Wrocław-Unia Warszawa 0:2. Tym samym najładniej dla oka grająca drużyna czyli Śląsk Wrocław musi zadowolić się III miejscem po pokonaniu równie efektownych kolegów z Białegostoku 3:0.

Finał to pojedynek z lekką przewagą kielczan kończy się bezbramkowym remisem. Rzuty karne lepiej egzekwuje Kondycja (2-1) i ponownie jak przed rokiem zwycięża w turnieju Wielgusa.

W finale dziewcząt wygrywa MUKS Praga Warszawa, która także po bezbramkowym remisie i serii rzutów karnych pokonuje GKS Tychy. Wysokie trzecie miejsce zajmują nasze koleżanki z Wielkopolski zespół Medyka Konin pokonując w meczu o podium Szóstkę Inowrocław. Gratulujemy wspaniałego turnieju!

Podczas zawodów chłopcom cały czas towarzyszyła dobra zabawa wspomagana dzielnie przez naszego już znajomego DJ Ucho, z którego drużyną Lider rozegrał mecz towarzyski wygrywając 5:3. Niezapomnianą atrakcją był także pokaz Mistrza Świata w freestyle Krzysztofa Golonki, który wyczynia z piłką istne cuda.

Turniej zakończyła efektowna ceremonia zamknięcia. Chłopcy otrzymali medale, puchar i cenne nagrody, które otrzymali min. z rąk Stefana Majewskiego (były reprezentant Polski - III miejsce w Mistrzostwach Świata w Hiszpanii w 1982 roku, zawodnika min. Legii Warszawa, FC Kaiserslautern, Arminia Bielefeld), Dariusza Dziekanowskiego (wybitny były reprezentant Polski, ponad 60 meczy i  20 bramek dla naszego kraju, zawodnik min. Widzewa Łódź, Legii Warszawa, Celtic Glasgow i Bristol City), Dariusza Gęsiora ( wicemistrz olimpijski z 1992 roku z Barcelony, ponad 20 krotny reprezentant Polski, zawodnik min. Ruchu Chorzów, Widzewa Łódź i Pogoni Szczecin), Trenera Andrzeja Dawidziuka (trener bramkarzy reprezentacji Polski) oraz Jana Bednarka (wiceprezes PZPN).

Wyjazd był dla wszystkich niesamowitą przygodą połączoną z możliwością zagrania z najlepszymi drużynami w Polsce, udział w bardzo dobrze zorganizowanym turnieju, gdzie ceremonii otwarcia i zamknięcia, losowania grup i powitania zawodników na czerwonym dywanie nie powstydziłaby się sama UEFA.

Ostateczna kolejność turnieju chłopców:

1. Kondycja Kielce

2. Unia Warszawa