Rycerze wiosny - podsumowanie sezonu 2015/16 Seniorzy

Podsumowanie Senior A-klasa – Rycerze wiosny

Debiutujący w rozgrywkach ligowych seniorzy Lidera Swarzędz mogą zaliczyć sezon 2015/16 do udanych. Grając w A klasie grupie 1 rozgrywek WZPN zajęli szóste miejsce w tabeli w gronie 14 zespołów. Zgromadzili 41 punktów , na które złożyło się 12 zwycięstw , 5 remisów i 9 porażek bilans bramkowy 56 strzelonych i 53 stracone. W pierwszych jesiennych meczach musieliśmy zapłacić tzw. frycowe i w efekcie widzieliśmy pasmo porażek. Po 4 kolejkach mieliśmy na koncie 4 porażki, 0 strzelonych bramek i aż 15 straconych. Potem przyszło pierwsze zwycięstwo 4-3 z Lotnikiem Poznań, ale prawdziwe odrodzenie zespołu nastąpiło od ósmej kolejki kiedy to pokonaliśmy w Koziegłowach silny zespół Juranda 1-0. Od tego meczu widzimy pasmo dziesięciu kolejnych meczów bez porażki w wykonaniu Lidera Swarzędz, które niespodziewanie zostało przerwane porażką 1-2 z najsłabszym zespołem Lotnika Poznań. Na osłodę w końcówce rozgrywek dorzucamy jednak efektowne zwycięstwa z wyżej notowanymi w tabeli zespołami Clescevii Kleszczewo (7-0), Zawiszy Dolsk (3-0) i Czarni Czerniejewo (3-1). Jeśli chodzi o dorobek punktowy to gramy tak samo efektywnie w meczach domowych (20 punktów) jak na wyjazdach (21 punktów). Ze względu na słaby początek większość punktów zdobyliśmy oczywiście na wiosnę - 26 punktów wobec 15 zdobytych jesienią. W zdobytych bramkach widać różnicę widać jeszcze wyraźniej – 15 jesienią i 41 wiosną. Można śmiało nazwać piłkarzy Lidera „rycerzami wiosny" gdyż w tabeli wiosennych rozgrywek zajęli 1 miejsce z dorobkiem 26 punktów, wyprzedzając Czarnych Czerniejewo (25 pkt.) i Orkana Jarosławiec (24 pkt.).

Statystyki zespołu:

Kilka ciekawszych statystyk zespołu:

- kolejne mecze bez porażki – 10 meczy od 8 do 17 kolejki;

- kolejne mecze bez zwycięstwa – 4 mecze od 1 do 4 kolejki;

- zwycięstwa kolejne– 2 zwycięstwa (5 razy);

- remisy kolejne – 2 remisy (2 razy) – 12-13 kolejka i 16-17 kolejka;

- porażki kolejne – 4 porażki od 1 do 4 kolejki;

- kolejne mecze ze strzeloną bramką – 14 meczy od 7 do 20 kolejki;

- kolejne mecze bez strzelonej bramki – 4 mecze od 1 do 4 kolejki;

- wyjazdowe kolejne mecze bez porażki – 7 meczy od 8 do 22 kolejki;

- domowe kolejne mecze bez porażki – 5 meczy od 9 do 16 kolejki;

Statystyki indywidualne:

Królem strzelców zespołu został Adrian Małek – 13 goli , wszystkie strzelone wiosną! Bramki strzelali również: Maciej Jakubek (7), Mateusz Korcz (6) , Mateusz Szymkowiak i Dawid Dudziński (po 5), Piotr Rachwał i Bartosz Marzec (po 3), Jacek Maćkowiak, Hubert Maćkowiak, Paweł Kochański i Kamil Jędraszyk (po 2) oraz Jakub Drobnik, Daniel Przybylak, Dmytro Grytsyk, Piotr Nekanda Trepka, Bartosz Matela i Dawid Kimmel (po 1). Dwa hattricki ma na swoim koncie Adrian Małek (mecze z Polonią II Środa i Clescevią), a jeden Mateusz Korcz ( mecz z Phytopharm Klęka). Najdłuższą serię 4 kolejnych meczy ze strzeloną bramką może pochwalić się Mateusz Szymkowiak (Stella, Lotnik. Clescevia, Łopuchowo).

W meczach ligowych sezonu 2015/16 w barwach UKS Lider w A klasie zagrało w sumie 37 zawodników, a komplet 26 meczy zaliczył kapitan zespołu Hubert Maćkowiak. Ponadto reprezentowali nasz klub: Kamil Jędraszyk (23 mecze), Piotr Nekanda Trepka (22), Dawid Dudziński i Piotr Rachwał (po 19), Jacek Maćkowiak (18), Adrian Małek i Michał Nitka (po 14), Maciej Jakubek (13), Mateusz Błaszczyk, Michał Stachowiak, Serkan Yildrim i i Mateusz Szymkowiak (po 12), Jakub Drobnik (11), Dawid Kimmel (10), Krystian Cieślak, Mateusz Korcz i Paweł Kochański (po 9), Adrian Łukasik (8), Bartosz Matela, Przemysław Jaszcz, Jakub Jankowiak i Dmyto Grytsyk (po 7), Jacek Radziński i Adrian Stawik (po 6), Bartosz Marzec, Bartosz Ozdoba, Damian Potocki i Daniel Przybylak (po 5), Arkadiusz Piasecki (3), Dawid Kosturski i Tomasz Dłużyk (po 2), Nikodem Jakołcewicz, Norbert Skibiński, Szymon Stachowiak, Łukasz Kubzdyl i Maciej Rybicki (po 1).

Nasi zawodnicy byli karani przez sędziów 47 razy żółtymi kartkami oraz 2 razy czerwonym kartonikiem. Rekordzistą jest Kamil Jędraszyk , który otrzymał 9 żółtych kartek.

Puchar Polski:

Dodatkowo udany występ zaliczyliśmy w Pucharze Polski na szczeblu okręgu poznańskiego kończąc rozgrywki na 4 rundzie eliminując kilka wyżej notowanych zespołów. Na początek w I rundzie wygrywamy z Clescevią Kleszczewo na wyjeździe 4:1 (bramki: Piotr Nekanda Trepka2, Piotr Rachwał i Jakub Drobnik po 1). W drugiej rundzie wygrywamy walkowerem z KS Szczytniki, a w kolejnej wygrywamy w Swarzędzu z zespołem Wiary Lecha Poznań występującym na co dzień w klasie okręgowej 1:0 po bramce Macieja Jakubka. W czwartej rundzie trafiamy na kolejny zespół z klasy okręgowej Luboński KS i przegrywamy nieznacznie 0-1.

Wychowankowie.

Należy podkreślić, że w naszym zespole grają głównie młodzi wychowankowie UKS Lider Swarzędz z roczników 1995-97, a najmłodsi zdobywcy goli Bartosz Marzec i Daniel Przybylak to zawodnicy urodzeni w 1999 roku. Trenerem zespołu jesienią był Czesław Jakołcewicz, a wiosną zastąpił go Maciej Rybicki, a w kilku meczach na ławce wspomagali ich też Hubert Kuchciński i Tomasz Dłużyk.Coraz lepsza postawa zespołu, to bardzo dobry prognostyk przed kolejnym sezonem , w którym mamy nadzieję powalczyć o czołowe miejsca w tabeli, a być może nawet awans do klasy okręgowej.

Opracował: Antojad