Seniorzy Lidera okiem Trenera

W zakończonych zmaganiach piłkarskich tej jesieni występujący w A klasie zespół seniorów UKS Lider Swarzędz zajął 6 miejsce w tabeli. O ocenę rundy i krótkie podsumowanie poprosiliśmy trenera zespołu Pana Macieja Rybickiego.

AJ: Jak Pan ocenia rundę jesienną w wykonaniu swoich podopiecznych?

MR: Po dobrej rundzie wiosennej poprzedniego sezonu rzeczywiście oczekiwania w stosunku do naszego zespołu były dość duże. Uchodziliśmy za jeden z zespołów będących walczyć o awans do klasy okręgowej. Na pierwszy zajęciach treningowych powiedziałem zawodnikom, że runda jesienna będzie dla nas trudniejsza o wiosny poprzedniego sezonu. Najtrudniejszym elementem w niższych klasach rozgrywkowych jest utrzymanie odpowiednio wysokiego poziomu gry przez dłuższy okres czasu. Początek rundy był bardzo trudny z powodu problemu z obsadą pozycji bramkarza. Straciliśmy w tych meczach 13 bramek. Graliśmy mało agresywnie w odbiorze piłki, popełnialiśmy proste błędy w ustawieniu zawodników w fazie bronienia, przegrywaliśmy pojedynki 1x1. Kolejne spotkania były już znacznie lepsze w naszym wykonaniu. Rozwiązany został problem z bramkarzem. Zespół grał stosunkowo pewnie w defensywie i powtarzalnie w ataku.

AJ: Po serii dobrych meczy pojawiły się jednak ponownie problemy?

MR: O miejscu na koniec rundy jesiennej zadecydowały dwa mecze z zespołami z Dolska i Śremu, w których nie zdobyliśmy punktu, pomimo, że zespoły te ostatecznie uplasowały się w tabeli za Liderem. W meczach tych wróciły błędy z początku sezonu, gra była rwana, brakowało cierpliwości w rozgrywaniu ataku i popełnialiśmy proste błędy w defensywie. Reasumując runda bardzo nierówna, z brakiem jak już wcześniej wspomniałem ustabilizowania gry na zadawalającym poziomie i przede wszystkim zbyt dużą liczbą indywidualnych błędów poszczególnych zawodników, które to najczęściej kosztowały nas stratę punktu lub punktów. Jak się przekonaliśmy przejście z piłki juniorskiej do seniorskiej nawet na poziomie A klasowy nie należy do łatwych i wymaga od zawodników dużo pracy szczególnie nad sferą mentalną.

AJ: Jak Pan ocenia wprowadzanie się do zespołu młodych zawodników?

MR: Jeżeli chodzi o młodych zawodników to z trójki Marzec, Kosturski i Skotarek tylko ten drugi stał się ważną postacią zespołu. Bartkowi Marcowi przytrafia się jeszcze zbyt dużo „juniorskich" błędów, które stara się eliminować i myślę , że z każdym miesiącem będzie odgrywał coraz większą rolę w zespole. Kuba Skotarek grał zbyt mało, żeby można było dokonać jego oceny. Mogę tylko powiedzieć, że w warunkach treningowych prezentuje się bardzo dobrze.

AJ : Czy planowane są jakieś zmiany kadrowe i w jaki sposób planuje Pan przygotowania do rundy wiosennej?

MR: Przed runda wiosenną szukamy zawodnika na pozycję bramkarza i to będą najprawdopodobniej wszystkie wzmocnienia. Przygotowania do rundy wiosennej rozpoczniemy w połowie stycznia, planujemy rozegranie 6-7 spotkań kontrolnych. Na pewno zagramy z TPS Winogrady, Kłosem Zaniemyśl, Błękitnymi Owińska, Trzynastką Poznań, juniorami starszymi Lecha Poznań.

AJ: Jakie cele stawia Pan przed zespołem na wiosnę?

MR: Cel na rundę wiosenną, to miejsce w pierwszej czwórce.

AJ: Dziękuję za rozmowę.