UKS Lider Swarzędz najlepszy w Zbąszynku

W X turnieju im. A. Łeszyka zorganizowanym przez UKS Junior Zbąszynek najlepszym zespołem w kategorii rocznika 2001 okazał się UKS Lider Swarzędz. Nasze Orliki były najlepsze w gronie 10 zespołów z województw lubuskiego i wielkopolskiego. Rozegraliśmy aż 9 meczy, w których odnieśliśmy 6 wygranych, 2 remisy i 1 porażkę. Najlepszym zawodnikiem turnieju został wybrany Jan Szuba.

Turniej zainaugurowała ceremonia otwarcia połączona z prezentacją zespołów, które następnie w drodze losowania zostały przydzielone do 2 pięciozespołowych grup A i B. Niestety nie pojawiła się awizowana wcześniej niemiecka drużyna SCC Berlin. UKS Lider trafił do grupy B gdzie miał rywalizować z UKS Szóstka Śrem, Promieniem Opalenica, Pogonią Lwówek i Juniorem II Zbąszynek. W grupie A zagrały: Dąb Przybyszów, Pogoń Świebodzin, Tęcza Tuchorza, UKS Międzylesie i Junior I Zbąszynek.

Uks Lider Swarzędz był reprezentowany przez następujących zawodników: Łukasz Jankowski, Adrian Socha - Aleks Nowacki, Wojtek Wawrzyniak, Stasiu Górny, Radek Kowalski, Jakub Kędelski, Wiktor Czechowski, Jan Szuba, Olaf Wojciński, Krzysztof Jądrzyk, Mateusz Nieradko i Martyna Jaś.

Pierwszy mecz rozegraliśmy z Promieniem Opalenica i mimo sporej , a wręcz przygniatającemj przewagi 15 minut nie wystarczyło nam do zdobycia choć jednej bramki. Sztuka ta udała się naszym przeciwnikom i to oni wygrali 1:0. Jak się okazało były to złe miłego początki.W kolejnym meczu bowiem rozgromiliśmy najsłabszy w turnieju Junior II Zbąszynek aż 6:0. Łupem bramkowym podzielili się Krzychu: 2 gole, Kędel, Radek, Wiktor i Jachuu. Asystowali przy bramkach: Wiktor 2 razy, Jachuu i Wojtek. Następny mecz to pojedynek z zaprzyjaźnionym zespołem Szóstki Śrem. Lider przetrzymał ataki i zdecydowaną przewagę Śremian i w 11 minucie meczu Radek przytomnie wykorzystał błąd bramkarza rywali dając nam prowadzenie , któregio nie oddaliśmy do końca. Ostatni mecz zagraliśmy o I miejsce w grupie z Pogonią Lwówek. Spotkanie było wyrównane z lekką przewagą Lidera, która została udokumentowana ładną bramką Radka. Przeciwnicy zagrażali nam głównie przy stałych fragmentach gry i groźnymi strzałami z daleka wysokiego obrońcy. Tak więc gromadząc 9 punktów zajmujemy czołową lokatę w grupie B i wraz z Pogonią Lwówek i Szóstką Śrem oraz trzema najlepszymi zespołami grupy A awansujemy do Grupy Finałowej.

Tutaj również rywalizowaliśmy w systemie "każdy z każdym", toteż każdy zespół miał do rezegrania 5 meczy po 10 minut. Pierwszy mecz po przerwie obiadowej niepecjalnie nam wyszedł, a rywalem była Pogoń Świebodzin. Co prawda dość szybko objęliśmy prowadzenie gdy Mati dobił piłkę po strzale Wiktora. Jednak przeciwnicy groźnie atakowali i zdołali wyrównać. Na nic się zdały próby podwyższenia wyniku i musieliśmy zadowolić się podziałem punktów.

Kolejny mecz z Juniorem I Zbąszynek toczył się pod nasze dyktando, przeważaliśmy technicznie oraz graliśmy piłką, czego efektem były dwa gole - Kędla i Matiego po podaniu Radka. Następnie znowu batalia przeciw Szóstce Śrem, której zdecydowanie nie wiodło się tego dnia. Tym razem mecz był bardziej wyrównany , a co najważniejsze to my po bramce Wiktora zakończyliśmy go zwycięsko. Teraz było już z górki i zaczęliśmy poważnie wierzyć w coraz bardziej prawdopodobne zwycięstwo w turnieju. Jakby potwierdzeniem tego był mecz z Dębem Przybyszów. Pewna , ładna gra, zdecydowana przewaga Lidera oraz efektowne akcje , po których padły trzy gole. Ręce same składały się do oklasków. Bramki uzyskali: Wiktor po podaniu Stacha, Krzychu wykorzystując gapiostwo obrońcy oraz Martyna, którek podał Radek po wspaniałym rajdzie z połowy boiska.

Finałowym akordem ryzgrywek miał być mecz z Pogonią Lwówek, którego zwycięzca wygrywał cały turniej.Zacięta wyrównana walka z obu stron zakończyła się bezbramkowym remisem, który to nam dawał palmę pierwszeństwa i zwycięstwo w turnieju. Chłopcy i Martyna zasłużenie odebrali z rąk organizatorów, przedstawicieli władz Lubuskiego ZPN oraz miejscowych władz powiatowych i samorządowych pamiątkowe medale , okazały puchar i serdeczne gratulacje. Dodatkowo Jan Szuba został wybrany przez trenerów wszystkich drużyn najlepszym zawodnikiem turnieju i nagrodzony złotym butem.

Gratulacje dla wszystkich zawodników i trenera Łukasza!

Należy podkreślić bardzo dobrą organizację turnieju, sympatyczną atmosferę oraz pogratulować mieszkańcom Zbąszynka wspaniałego ośrodka sportowego, który byłby ozdobą niejednego miasta czy gminy.

Tabela końcowa turnieju:

1. UKS Lider Swarzędz

2. Pogoń Świebodzin

3. Pogoń Lwówek

4. UKS Szóstka Śrem

5. Dąb Przybyszów

6. Junior I Zbąszynek

7. Tęcza Tuchorza

8. UKS Międzylesie

9. Promień Opalenica

10. Junior II Zbąszynek

Najlepszy zawodnik: Jan Szuba (Lider Swarzędz)